background

Yetkilendirilmiş Hesap Yönetimi (PAM) Çözümleri

Yetkilendirilmiş Hesap Yönetimi (PAM) Çözümleri

Güvenlik sektörünün “privileged access management (PAM)”, “privileged user management”, “privileged account management”, “privileged identity management (PIM)”, “privileged password management” ve “privileged account security” gibi farklı terminolojilerle adlandırdığı ayrıcalıklı hesap güvenliği (veya yetkili hesap güvenliği), kurumsal ağlarda admin, administrator, local administrator, root, domain admin, service account ve application account gibi yönetici seviyesindeki kritik hesapların güvenliğinin çeşitli araçlar ve/veya yöntemlerle sağlanmasıdır.

chart

Veri sızıntılarına ve siber saldırılara karşı kaynağında koruma yapmanın en yetkili yollarından biri olarak şu an ayrıcalıklı hesap güvenliği ürünleri başta geliyor. Ağda doğru konumlandırılmaları ve ayrıcalıklı/yetkili olan tüm hesapların kontrolü, kullanımı ile yetkilendirilmesinin tek bir merkezden yapılması neticesinde güvenlikte en çok baş ağrıtan problemin büyük orada üstesinden gelinmiş olunuyor. Ayrıca yine bu sayede Sarbanes-Oxley, PCI DSS, HIPAA ve ISO 27001 gibi uyumluluk ve uygunluk standartlarındaki maddelerin birçoğu bir anda sağlanmış oluyor.

Yalnızca sistem yöneticileri değil, kurum içi kullanıcılar ve 3. partilerin erişimlerinde de denetim ve kayıt mekanizmalarının aktif olması gerekiyor. Treo’nun Yetkilendirilmiş Hesap Yönetimi (Privileged Access Management | PAM) Çözümü; erişimlerin denetlenmesi, kaydedilmesi, yapılan işlemlerin izlenmesi, kullanıcı masaüstü denetimi ve regülasyonlara uyumluluk için gerekli özellikleri içeriyor.